PLS1A471MDO1TD
Mfr.Part #
PLS1A471MDO1TD
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 10V T/H
Stock
504
In Stock :
504
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
5.5A @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Leakage Current :
940µA
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
5.5A
Capacitance :
470µF
Published :
2015
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Voltage - Rated DC :
10V
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
PLS1A471MDO1TD
Nichicon PLS1A471MDO1TD
470μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Tape & Box (TB) 8mOhm PLS Through Hole Polymer General Purpose