PL1824U-40-6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PL1824U-40-6
Manufacturer
Amphenol Technical Products International
Description
4,0MM POWERLOK 2 WAY POWER AND 4
Manufacturer :
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Wire Type :
Connector Type :
PLUG
Number of Rows :
2
Fastening Type :
Latch Lock
Color :
Yellow
Contact Type :
Male Pin, Power
Amphenol
Product Type :
Heavy Duty Power Connectors
Number of Positions :
6 (4 + 2 Power)
Product Status :
Active
Row Spacing :
Subcategory :
Power Connectors
Pitch :
RoHS :
Details
Product Category :
Heavy Duty Power Connectors
Package :
Bulk
Contact Finish :
Cable Termination :
Crimp
Wire Gauge :
Mounting Type :
Panel Mount
Features :
Contact Finish Thickness :
Brand :
Amphenol Technical Products
Series :
PowerLok™
Datasheets
PL1824U-40-6
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    4,0MM POWERLOK 2 WAY PLUG STRAIG
    4,0MM POWERLOK 2 WAY RECEPTACLE
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
PL18(X)/28(X)-30X DUST CAP Amphenol Technical Products International 7,929 POWERLOK 10MM G2 1 POS PLUG DUST
PL18(X)/28(X)-30X LEVER LOCK Amphenol Technical Products International 7,139 POWERLOK 10MM G2 1POS STRAIGHT A
PL18(X)/28(X)-50X DUST CAP Amphenol Technical Products International 38,568 POWERLOK 14MM G2 1 POS PLUG DUST
PL18(X)/28(X)-50X LEVER LOCK Amphenol Technical Products International 48,418 POWERLOK 14MM G2 1POS STRAIGHT A
PL182(X)-30X LEVER LOCK Amphenol Technical Products International 48,485 POWERLOK 10MM G2 2POS STRAIGHT P
PL182(X)-6X DUST CAP Amphenol Technical Products International 26,650 POWERLOK 4.0MM G2 2 POS PLUG DUS
PL182(X)/282(X)-30X DUST CAP Amphenol Technical Products International 2,772 POWERLOK 10MM G2 2 POS PLUG DUST