PL182X-61-10
Mfr.Part #
PL182X-61-10
Description
4,0MM POWERLOK 2 WAY PLUG STRAIG
Stock
22
In Stock :
22
Amphenol Technical Products
Current Rating (Max) :
500(A)
Number of Positions :
2 Position
Voltage Rating Max :
1000V
Operating Temperature Max Deg. C :
125C
Mounting Type :
Cable Mount
Contact Finish :
Number of Contacts :
1(POS)
Connector Shell Size :
Power Connectors
Thread Size :
Product Category :
Heavy Duty Power Connectors
Type :
Power
Number of Rows :
1
Product Type :
Heavy Duty Power Connectors
Operating Temperature Min Deg. C :
-40C
Series :
PL182
Fastening Type :
Latch Lock
Product :
Plugs
Product Status :
Active
Housing Gender :
Male
Number of Terminals :
1
Contact Type :
Male Pin, Power
Number of Ports :
1(Port)
Amphenol
For Use With :
PowerLok Series
Mounting Style :
CABLE
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Contact Plating :
Termination Method :
Crimp
Contact Finish Thickness :
Current Rating :
60.0A
Wire Type :
Housing Material :
Cable Termination :
Crimp
Voltage Rating :
1.0 kV
Tradename :
PowerLok
Contact Gender :
Pin
Gender :
PL
Body Orientation :
Straight
Features :
Color :
Orange
Accessory Type :
IP Rating :
IP67
Contact Material :
RoHS :
Details
Termination Style :
Pitch (mm) :
Not Required(mm)
Pitch :
4 mm
Datasheets
PL182X-61-10
Manufacturer related products
    4,0MM POWERLOK 2 WAY RECEPTACLE
Part Manufacturer Stock Description
PL18(X)/28(X)-30X DUST CAP Amphenol Technical Products International 7,929 POWERLOK 10MM G2 1 POS PLUG DUST
PL18(X)/28(X)-30X LEVER LOCK Amphenol Technical Products International 7,139 POWERLOK 10MM G2 1POS STRAIGHT A
PL18(X)/28(X)-50X DUST CAP Amphenol Technical Products International 38,568 POWERLOK 14MM G2 1 POS PLUG DUST
PL18(X)/28(X)-50X LEVER LOCK Amphenol Technical Products International 48,418 POWERLOK 14MM G2 1POS STRAIGHT A
PL182(X)-30X LEVER LOCK Amphenol Technical Products International 48,485 POWERLOK 10MM G2 2POS STRAIGHT P
PL182(X)-6X DUST CAP Amphenol Technical Products International 26,650 POWERLOK 4.0MM G2 2 POS PLUG DUS
PL182(X)/282(X)-30X DUST CAP Amphenol Technical Products International 2,772 POWERLOK 10MM G2 2 POS PLUG DUST