PIC18LF25K40T-I/SS
Mfr.Part #
PIC18LF25K40T-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP
Series :
PIC® XLP™ 18K
Number of I/Os :
25 I/O
8-Bit
On Chip Program ROM Width :
8
Data Converters :
A/D 35x10b, D/A 1x5b
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Terminations :
28
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Has ADC :
yes
HTS Code :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
Published :
Tradename :
PIC
Clock Frequency :
32MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
EEPROM Size :
256 x 8
Screening Level :
TS 16949
Brand :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
25
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.5VMIN @32 MHZ AND 1.8VMIN @16MHZ
Length :
10.2mm
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Mounting Style :
SMD/SMT
Speed :
64MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
DAC Channels :
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
RAM Size :
2K x 8
Base Part Number :
PIC18LF25K40
Oscillator Type :
Internal
Terminal Pitch :
0.65mm
Supply Voltage :
3.3V
Supplier Device Package :
28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Base Product Number :
PIC18LF25
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Width :
5.3mm
Microchip
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Height Seated (Max) :
2mm
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF25K40T-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC18LF25K40, Mounting Type:Surface Mount, PIC18LF25K40T-I/SS pinout, PIC18LF25K40T-I/SS datasheet PDF, PIC18LF25K40T-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF25K40T-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.