PIC18LF24K42T-I/SS
Mfr.Part #
PIC18LF24K42T-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.5VMIN @32 MHZ AND 1.8VMIN@16 MHZ
Data Converter :
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height Seated (Max) :
2mm
On Chip Program ROM Width :
8
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DAC Channels :
yes
Factory Lead Time :
9 Weeks
Supply Voltage :
3V
Terminal Pitch :
0.65mm
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
Dual
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
DAC Resolution :
5 bit
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Clock Frequency :
64MHz
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Speed :
64MHz
Product :
MCU
Series :
PIC® XLP™ 18K
RAM Size :
1K x 8
Number of ADC Channels :
24 Channel
Terminal Form :
Gull wing
Supplier Device Package :
28-SSOP
Base Part Number :
PIC18LF24K42
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Base Product Number :
PIC18LF24
Data Converters :
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Surface Mount :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Length :
10.2mm
Microchip
EEPROM Size :
256 x 8
PWM Channels :
Width :
5.3mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Screening Level :
TS 16949
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF24K42T-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC18LF24K42, PIC18LF24K42T-I/SS pinout, PIC18LF24K42T-I/SS datasheet PDF, PIC18LF24K42T-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18LF24K42T-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.