PIC18F2520-I/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F2520-I/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Number of I/Os :
25 I/O
Number of PWM Channels :
2
Mount :
Through Hole
Pin Count :
28
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Style :
Through Hole
Number of Pins :
28
Terminal Position :
Dual
RAM Size :
1.5K x 8
Interfaces :
I2C/SPI/USART
EEPROM Size :
256 x 8
Number of A/D Converters :
1
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Family Name :
PIC18F
Data Converters :
A/D 10x10b
Product :
MCU
Frequency :
40MHz
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Typical Operating Supply Voltage :
4.2 → 5.5 V
Data Bus Width :
8B
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Dimensions :
1.4 x 0.295 x 0.15in
Max. operating temperature :
+85°C
Memory Size :
32kB
RoHS :
Details
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
PIC18F2520
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Core Processor :
PIC
Bit Size :
8
JESD-609 Code :
e3
MSL :
Mounting Type :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Bits :
8
Length :
35.56mm
Casing :
SPDIP 28
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Converter :
A/D 10x10b
Radiation Hardening :
No
Watchdog Timer :
yes
Package :
Tube
Number of Terminations :
Qualification :
Series :
PIC® 18F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Program Memory Type :
Flash
Max Power Dissipation :
1W
Core Size :
8-Bit
Access Time :
40 μs
Factory Lead Time :
6 Weeks
Speed :
40MHz
Enclosure :
SPDIP 28
Base Product Number :
PIC18F2520
Number of UART Channels :
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Product Status :
Active
Supply Voltage :
5V
Number of SPI Channels :
1
DMA Channels :
No
CPU Family :
PIC
Interface Type :
I2C, MSSP, PSP, SPI, USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
REACH SVHC :
No SVHC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package Type :
SPDIP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Device Core :
Type :
PIC18F2520-I/SP
Number of Timers/Counters :
4
Manuf. code :
MCP
Number of ADC Channels :
10
Address Bus Width :
8B
Number of Ethernet Channels :
Tradename :
Power Supplies :
5V
Height :
3.81mm
Width :
7.493mm
Packaging :
Tube
Oscillator Type :
Internal
Instruction Set Architecture :
RISC
Nominal Supply Current :
1.1mA
Lead Free :
Lead Free
Number of I/O :
25
Number of I2C Channels :
Density :
256 kb
Has ADC :
Datasheets
PIC18F2520-I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F2520-I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC18F2520, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:28, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Type:PIC18F2520-I/SP, PIC18F2520-I/SP pinout, PIC18F2520-I/SP datasheet PDF, PIC18F2520-I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F2520-I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC18F2520-I/SP
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F2520-I/SP Overview
PIC18F2520-I/SP Features
The PIC18F2520-I/SP features include a 32KB flash memory, 1536 bytes of RAM, and 256 bytes of EEPROM. It operates within a voltage range of 2.0V to 5.5V, ensuring compatibility with both lower and higher power circuits. With 10-bit, 13-channel ADCs, it offers precise analog to digital conversion, crucial for sensor-driven tasks. Its PWM outputs and serial communication capabilities (including SPI, I2C, and USART) enable flexible connectivity and control options for varied applications.