PIC16LF628T-04I/SS
Mfr.Part #
PIC16LF628T-04I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Stock
18
In Stock :
18
Microcontrollers
EEPROM Size :
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Has ADC :
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Memory Size :
3.5kB
Series :
PIC® 16F
Product :
MCU
Interface :
SCI, UART, USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Interface Type :
SCI, USART
DAC Channels :
No
Pin Count :
20
PWM Channels :
yes
DMA Channels :
Pbfree Code :
yes
Published :
2003
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Power Supplies :
2/5.5V
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Bus Width :
8B
Brand :
Access Time :
4 µs
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Frequency :
4MHz
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/Os :
16 I/O
Microchip
Speed :
4MHz
Number of Timers/Counters :
8
JESD-609 Code :
e3
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package :
Tape and Reel (TR)
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Core Size :
8-Bit
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
5.3 mm
On Chip Program ROM Width :
14
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
20
Radiation Hardening :
Base Part Number :
PIC16LF628
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height :
1.75 mm
Connectivity :
UART/USART
CPU Family :
PIC
Watchdog Timer :
Number of I/O :
16
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
20-SSOP
Max Power Dissipation :
800mW
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Base Product Number :
PIC16LF628
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS :
Details
Lead Free :
Lead Free
Internal
Bit Size :
8
Program Memory Type :
Interfaces :
SCI/USART
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Length :
7.2mm
Surface Mount :
Height Seated (Max) :
2mm
RAM Size :
224 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
0.65mm
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF628T-04I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16LF628, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:20, Mounting Type:Surface Mount, PIC16LF628T-04I/SS pinout, PIC16LF628T-04I/SS datasheet PDF, PIC16LF628T-04I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF628T-04I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.