PIC16LF1903-I/SS
Mfr.Part #
PIC16LF1903-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Memory Size :
7kB
Tradename :
PIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of ADC Channels :
11
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
9 Weeks
Address Bus Width :
8B
Connectivity :
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e3
Published :
Product :
MCU
Brand :
Pin Count :
28
Pbfree Code :
yes
Number of I/Os :
25 I/O
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Converter :
A/D 11x10b
Base Product Number :
PIC16LF1903
Core Processor :
PIC
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supply Voltage :
3.3V
Base Part Number :
PIC16LF1903
Number of Terminations :
28
Watchdog Timer :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Device Core :
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Speed :
20MHz
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Width :
5.6mm
Number of Pins :
Nominal Supply Current :
300μA
Lead Free :
Lead Free
Number of Bits :
8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
EEPROM Size :
Has ADC :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Tube
ROM (words) :
DMA Channels :
No
Terminal Position :
Dual
RAM Size :
8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
Oscillator Type :
Internal
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O :
25
Mounting Type :
Surface Mount
Core Size :
8-Bit
Terminal Pitch :
0.65mm
Max Power Dissipation :
800mW
Height :
1.85mm
PWM Channels :
No
Series :
PIC® XLP™ 16F
Data Bus Width :
8B
Number of A/D Converters :
1
Radiation Hardening :
Length :
10.5mm
CPU Family :
Number of Timers/Counters :
2
Data Converters :
A/D 11x10b
Mounting Style :
SMD/SMT
Frequency :
20MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supplier Device Package :
28-SSOP
Datasheets
PIC16LF1903-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1903-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16LF1903, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16LF1903-I/SS pinout, PIC16LF1903-I/SS datasheet PDF, PIC16LF1903-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1903-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.