PIC16LF18877T-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF18877T-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 56KB FLASH 44QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
8mm
Base Product Number :
PIC16LF18877
Series :
PIC® XLP™ 16F
PWM Channels :
yes
Product Status :
Active
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Terminations :
44
EEPROM Size :
256 x 8
On Chip Program ROM Width :
14
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Width :
8mm
Core Size :
8-Bit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converters :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
DMA Channels :
No
Program Memory Type :
Flash
Has ADC :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Core Processor :
PIC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Pitch :
0.65mm
Speed :
32MHz
Screening Level :
TS 16949
Terminal Position :
QUAD
Clock Frequency :
32MHz
Base Part Number :
PIC16LF18877
Oscillator Type :
Internal
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
Supply Voltage :
3V
Number of I/O :
36
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
DAC Channels :
HTS Code :
Bit Size :
8
ROM (words) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Size :
56KB 32K x 14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
RAM Size :
4K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V