PIC16LF18425-I/ST
Mfr.Part #
PIC16LF18425-I/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
Additional Feature :
OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Product :
MCU
Width :
4.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Number of I/O :
11
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x5b
Supply Voltage :
3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Height Seated (Max) :
1.2mm
Tradename :
PIC
Series :
PIC® XLP™ 16F
Factory Lead Time :
11 Weeks
HTS Code :
Interface Type :
Serial
RAM Size :
1K x 8
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
DMA Channels :
No
Mounting Style :
SMD/SMT
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Has ADC :
yes
Number of I/Os :
12 I/O
Package :
Tube
DAC Channels :
Oscillator Type :
External
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Pitch :
0.65mm
PWM Channels :
DAC Resolution :
5 bit
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Bit Size :
8
Speed :
32MHz
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Program Memory Type :
Flash
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Length :
5mm
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Core Processor :
PIC
Number of ADC Channels :
11 Channel
Base Part Number :
PIC16LF18425
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Microchip
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
On Chip Program ROM Width :
14
RoHS :
Non-Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Brand :
Data Converters :
A/D 11x12b; D/A 1x5b
Data Bus Width :
8 bit
Base Product Number :
PIC16LF18425
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Clock Frequency :
32MHz
Datasheets
PIC16LF18425-I/ST
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF18425-I/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Base Part Number:PIC16LF18425, Mounting Type:Surface Mount, PIC16LF18425-I/ST pinout, PIC16LF18425-I/ST datasheet PDF, PIC16LF18425-I/ST amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF18425-I/ST ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16LF18425-I/ST
Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF18425-I/ST Overview
PIC16LF18425-I/ST Features
The PIC16LF18425-I/ST MCU boasts several key features that make it suitable for a broad range of applications. It features a 32 MHz internal oscillator, which ensures quick response times and efficient processing in real-time applications. The device includes 256 bytes of EEPROM, providing reliable non-volatile storage for critical data and device configurations. Enhanced peripherals such as a 10-bit ADC, multiple communication interfaces including I2C, SPI, and USART, and various timers enhance its utility in complex digital and analog processing tasks. Additionally, the low-power XLP technology extends the battery life in portable applications.