PIC16LF18424-I/SL
Mfr.Part #
PIC16LF18424-I/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Stock
772
In Stock :
772
Microcontrollers
Bit Size :
8
Microchip
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Supply Voltage :
3V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
PIC® XLP™ 16F
Clock Frequency :
32MHz
Number of ADC Channels :
11 Channel
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x5b
256 x 8
RoHS :
Non-Compliant
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Interface Type :
Serial
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Tradename :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/Os :
12 I/O
Width :
3.9mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
PIC16LF18424
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Height Seated (Max) :
1.75mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Internal
Factory Lead Time :
7 Weeks
Length :
8.65mm
Data Bus Width :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of I/O :
11
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Mounting Style :
SMD/SMT
Package :
Tube
Supplier Device Package :
14-SOIC
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
RAM Size :
512 x 8
Terminal Pitch :
1.27mm
Data Converters :
A/D 11x12b; D/A 1x5b
DAC Resolution :
5 bit
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Speed :
32MHz
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
Dual
Product :
MCU
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 1.8V MIN AT 16 MHZ
Base Product Number :
PIC16LF18424
DAC Channels :
PWM Channels :
Datasheets
PIC16LF18424-I/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF18424-I/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16LF18424, Number of Terminations:14, PIC16LF18424-I/SL pinout, PIC16LF18424-I/SL datasheet PDF, PIC16LF18424-I/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF18424-I/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.