PIC16LF1509T-I/ML
Mfr.Part #
PIC16LF1509T-I/ML
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20QFN
Base Product Number :
PIC16LF1509
Number of ADC Channels :
12 Channel
Length :
4mm
Tradename :
PIC
DAC Resolution :
5 bit
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max :
2.1mA
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of Terminations :
20
EEPROM Size :
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Memory Size :
14kB
ROM (words) :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Pitch :
0.5mm
Speed :
20MHz
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
CPU Family :
Supply Voltage :
3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
On Chip Program ROM Width :
14
Product Status :
Active
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Base Part Number :
PIC16LF1509
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Has ADC :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Device Core :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
PWM Channels :
yes
Terminal Position :
QUAD
Number of I/Os :
18 I/O
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1mm
Number of Programmable I/O :
18
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS :
Details
Published :
Data Converters :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pin Count :
20
Number of I/O :
17
Frequency :
20MHz
RAM Size :
512 x 8
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DAC Channels :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
800mW