PIC16F84-04I/SO
Mfr.Part #
PIC16F84-04I/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Lead Free
Core Architecture :
PIC
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supplier Device Package :
18-SOIC
Height :
2.36mm
EEPROM Size :
64 x 8
Number of Pins :
18
Series :
PIC® 16F
Brand :
Packaging :
Tube
Product Status :
Active
Peripherals :
POR, WDT
Data Converters :
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Memory Size :
1.8kB
Length :
11.73mm
Package :
Tube
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
MCU
Memory Type :
Flash
Oscillator Type :
External
Min Supply Voltage :
2V
Number of Timers/Counters :
1
Tradename :
Max Power Dissipation :
700mW
Watchdog Timer :
yes
RoHS :
Details
Max Supply Voltage :
6V
Base Product Number :
PIC16F84
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Number of Programmable I/O :
13
Connectivity :
Number of I/O :
13
Speed :
4MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
REACH SVHC :
No SVHC
Data Bus Width :
8B
Number of I/Os :
13 I/O
Frequency :
4MHz
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
85°C
Published :
RAM Size :
68 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Frequency :
4MHz
Access Time :
4 µs
Base Part Number :
PIC16F84
Width :
7.59mm
Datasheets
PIC16F84-04I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F84-04I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:18, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F84, PIC16F84-04I/SO pinout, PIC16F84-04I/SO datasheet PDF, PIC16F84-04I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F84-04I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F84-04I/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F84-04I/SO Overview
PIC16F84-04I/SO Features
  • 8-bit CMOS technology for low-power consumption.
  • 1.75KB flash memory, ideal for application and data storage.
  • Integrated EEPROM and SRAM.
  • Up to 18 I/O pins, providing versatile interface options.
  • Wide operating voltage range from 2.0V to 5.5V.