PIC16F767-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F767-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Base Part Number :
PIC16F767
Product Status :
Active
Height Seated (Max) :
1mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
EEPROM Size :
Base Product Number :
PIC16F767
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/O :
25
Series :
PIC® 16F
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.65mm
Lead Free :
Lead Free
RAM Size :
368 x 8
Radiation Hardening :
No
ROM (words) :
Terminal Position :
QUAD
Device Core :
PIC
Height :
0.88 mm
Oscillator Type :
Internal
Interface Type :
AUSART, CCP, I2C, MSSP, SPI
Number of I/Os :
25 I/O
Brand :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Memory Size :
14kB
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Supply Voltage :
5V
CPU Family :
PIC
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Details
DMA Channels :
No
Package :
Tube
Access Time :
20 μs
Number of Pins :
28
Data Converters :
A/D 11x10b
Data Converter :
A/D 11x10b
Width :
6 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Microchip
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
ROHS3 Compliant
Product :
MCU
Frequency :
20MHz
Has ADC :
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
8-bit Microcontrollers - MCU
Length :
6mm
PWM Channels :
Core Processor :
Speed :
20MHz
Pin Count :
28
Supply Current-Max :
4.2mA
Factory Lead Time :
4 Weeks
DAC Channels :
Supply Voltage :
5V