PIC16F19175-I/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F19175-I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Stock
480
In Stock :
480
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Brand :
Microchip Technology / Atmel
DAC Channels :
yes
Terminal Pitch :
0.8mm
Speed :
32MHz
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
JESD-609 Code :
e3
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Interfaces :
I2C, SPI, EUSART
Height Seated (Max) :
1.2mm
Oscillator Type :
Internal
Data Converter :
A/D 31x12b; D/A 1x5b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Core Processor :
PIC
RAM Size :
1K x 8
Has ADC :
yes
Data Converters :
A/D 31x12b; D/A 1x5b
Product :
MCU
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 2.3V MIN AT 16 MHZ
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Clock Frequency :
32MHz
Number of Terminations :
44
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
DAC Resolution :
5 bit
RoHS :
Details
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
EEPROM Size :
256 x 8
Core Size :
8-Bit
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Surface Mount :
Package :
Tray
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Bit Size :
8
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Supply Voltage :
3V
Length :
10mm
Microchip
Data Bus Width :
8 bit
Tradename :
PIC
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Base Product Number :
PIC16F19175
Base Part Number :
PIC16F19175
Series :
PIC® XLP™ 16F
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
DMA Channels :
No
Mounting Style :
SMD/SMT
On Chip Program ROM Width :
14
Package / Case :
44-TQFP
Number of ADC Channels :
31 Channel
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Product Status :
Active
PWM Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Program Memory Type :
Flash
Terminal Position :
QUAD
Qualification :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Packaging :
Tray
Number of I/O :
35
Width :
10mm
Number of I/Os :
35 I/O
Terminal Form :
Gull wing
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Datasheets
PIC16F19175-I/PT
Microchip Technology PIC16F19175-I/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F19175-I/PT Overview
PIC16F19175-I/PT Features
The PIC16F19175-I/PT is equipped with an array of features including a substantial 14KB of onboard flash memory, a wide operating voltage range from 1.8V to 5.5V, and enhanced peripherals such as multiple PWM outputs, comparators, and a 10-bit ADC with Computation (ADC2) making it highly suitable for precision-driven applications. It also supports low-power management through its IDLE and DOZE modes, which help in reducing power consumption during minimal activity periods.