PIC16F18425T-I/SL
Mfr.Part #
PIC16F18425T-I/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
Base Product Number :
PIC16F18425
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
On Chip Program ROM Width :
14
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Width :
3.9mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Pitch :
1.27mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Oscillator Type :
External
Supplier Device Package :
14-SOIC
PWM Channels :
yes
Height Seated (Max) :
1.75mm
Speed :
32MHz
Additional Feature :
OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
8-Bit
Clock Frequency :
32MHz
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x5b
Number of I/O :
11
EEPROM Size :
256 x 8
Length :
8.65mm
Number of I/Os :
12 I/O
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Has ADC :
yes
Number of ADC Channels :
11 Channel
Base Part Number :
PIC16F18425
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Product :
MCU
Terminal Position :
Dual
Microchip
RAM Size :
1K x 8
Bit Size :
8
HTS Code :
Screening Level :
TS 16949
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
8 bit
Supply Voltage :
3V
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Series :
PIC® XLP™ 16F
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Terminations :
14
Data Converters :
A/D 11x12b, D/A 1x5b
DAC Channels :
Interface Type :
Serial
DMA Channels :
No
Datasheets
PIC16F18425T-I/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18425T-I/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F18425, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:14, PIC16F18425T-I/SL pinout, PIC16F18425T-I/SL datasheet PDF, PIC16F18425T-I/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18425T-I/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F18425T-I/SL
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18425T-I/SL Overview
PIC16F18425T-I/SL Features
This microcontroller boasts a range of features that enhance its usability and functionality in demanding applications. Key features include an enhanced mid-range core with 49 instructions, 16 registers, and an operating speed up to 32 MHz. It supports a wide voltage range from 2.3V to 5.5V, catering to various power requirements. Additionally, it includes peripherals like a 10-bit ADC with Computation (ADC2), two comparators, and multiple communication interfaces, including I2C, SPI, and EUSART, which offer excellent integration flexibility.