PIC16F1829-I/SO
Mfr.Part #
PIC16F1829-I/SO
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
256 x 8
Min Operating Temperature :
-40 °C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Package Type :
SOIC
ECCN Code :
3A001.A.3
Core Size :
8-Bit
Number of UART Channels :
Schedule B :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Bit Size :
8
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
MSL :
Max Frequency :
32 MHz
Packaging :
Tube
Terminal Form :
Gull wing
Max Power Dissipation :
800mW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Product Number :
PIC16F1829
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
7 Weeks
PIC
Number of Programmable I/O :
18
Core Architecture :
PIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Typical Operating Supply Voltage :
2.5 → 5.5 V
Dimensions :
12.8 x 7.5 x 2.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Status :
Active
17
Number of PWM Channels :
4
Speed :
32MHz
Min Supply Voltage :
2.3 V
Memory Type :
Flash
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
RAM Size :
1K x 8
Terminal Position :
Dual
Frequency :
32MHz
Device Core :
Number of Terminations :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Supply Voltage :
5.5 V
yes
Number of Timers/Counters :
5
Supplier Device Package :
20-SOIC
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Length :
12.8mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
17
Max Operating Temperature :
85 °C
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Lead Free :
Lead Free
Interfaces :
EUSART, I2C, SPI
Watchdog Timer :
Memory Size :
14kB
Pbfree Code :
RoHS :
Compliant
Additional Feature :
ALSO OPERATES 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Supply Voltage :
3V
Number of SPI Channels :
2
Base Part Number :
PIC16F1829
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I2C Channels :
2
Qualification :
AEC-Q100
Number of Pins :
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Width :
7.5mm
Height :
2.35mm