PIC16F1825-I/SL
Mfr.Part #
PIC16F1825-I/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
Min Operating Temperature :
-40 °C
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Terminal Position :
Dual
Memory Type :
Flash
Terminal Form :
Gull wing
Tradename :
PIC
Package Type :
SOIC
Min Supply Voltage :
1.8 V
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Family Name :
PIC16F
Dimensions :
8.65 x 3.9 x 1.5mm
Number of Terminations :
14
Max Frequency :
32 MHz
Speed :
32MHz
Frequency :
32MHz
Number of Ethernet Channels :
Pin Count :
14
Supply Voltage :
3V
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Max Supply Voltage :
5.5 V
Length :
8.65mm
Nominal Supply Current :
2.8mA
Max Power Dissipation :
800mW
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Supplier Device Package :
14-SOIC
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Width :
3.9mm
Max Operating Temperature :
85 °C
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Pbfree Code :
Instruction Set Architecture :
RISC
MSL 1 - Unlimited
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Height :
1.5mm
8B
Number of SPI Channels :
Has ADC :
Datasheets
PIC16F1825-I/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1825-I/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:14, Base Part Number:PIC16F1825, PIC16F1825-I/SL pinout, PIC16F1825-I/SL datasheet PDF, PIC16F1825-I/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1825-I/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.