PIC16F1574-I/SL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1574-I/SL
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Factory Lead Time :
12 Weeks
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of ADC Channels :
8
Program Memory Type :
Flash
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Oscillator Type :
Internal
Interfaces :
USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Base Product Number :
PIC16F1574
Family Name :
PIC16F
Length :
8.65mm
Terminal Pitch :
1.27mm
Core Processor :
PIC
Number of UART Channels :
Number of Terminations :
14
Tradename :
PIC
Data Converters :
A/D 8x10b; D/A 1x5b
Package :
Tube
Dimensions :
8.65 x 3.9 x 1.5mm
Product Status :
Active
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/Os :
12 I/O
Frequency :
32MHz
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Packaging :
Tube
Has ADC :
yes
Number of PWM Channels :
4
DMA Channels :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O :
12
RAM Size :
512 x 8
Number of Pins :
14
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Part Number :
PIC16F1574
Supplier Device Package :
14-SOIC
Typical Operating Supply Voltage :
5.5 (Maximum) V
EEPROM Size :
Package Type :
SOIC
Operating Supply Voltage :
5.5V
Number of Timers/Counters :
3
Terminal Position :
Dual
RoHS :
Details
DAC Resolution :
5 bit
Microchip
Mounting Style :
SMD/SMT
Core Size :
8-Bit
Interface Type :
LIN, UART, USART
Pin Count :
Mount :
Surface Mount
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 1x5b
Product :
MCU
Height :
1.75mm
Bit Size :
8
Speed :
32MHz
Connectivity :
LINbus, UART/USART
Device Core :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Data Bus Width :
8B
Width :
6mm
Memory Size :
7kB
Interface :
LIN, UART, USART
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply Voltage :
3V
Qualification :
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Series :
PIC® 16F
Published :
Datasheets
PIC16F1574-I/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1574-I/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:14, Base Part Number:PIC16F1574, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, PIC16F1574-I/SL pinout, PIC16F1574-I/SL datasheet PDF, PIC16F1574-I/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1574-I/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.