PIC16F15375T-I/MV
Mfr.Part #
PIC16F15375T-I/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
yes
ROM (words) :
EEPROM Size :
224 x 8
Product Status :
Active
Brand :
CPU Family :
PIC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Base Product Number :
PIC16F15375
Has ADC :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Speed :
32MHz
Surface Mount :
RoHS :
Details
Number of Terminations :
40
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
NO LEAD
Length :
5mm
RAM Size :
1K x 8
JESD-30 Code :
S-PQCC-N40
RAM (words) :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Part Number :
PIC16F15375
JESD-609 Code :
e3
Clock Frequency :
32MHz
Number of I/O :
36
Microchip
On Chip Data RAM Width :
8
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
On Chip Program ROM Width :
14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Screening Level :
TS 16949
8-Bit
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.55mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Core Processor :
PIC
PWM Channels :
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Bit Size :
8
Terminal Pitch :
0.4mm
Terminal Position :
QUAD
Tradename :
Qualification :
AEC-Q100
Width :
5mm
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Series :
PIC® XLP™ 16F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Integrated Cache :
No
Supply Voltage :
3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Converters :
A/D 35x10b, D/A 1x5b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Datasheets
PIC16F15375T-I/MV
Microchip Technology PIC16F15375T-I/MV
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F15375T-I/MV Overview
PIC16F15375T-I/MV Features
This microcontroller incorporates numerous features that enhance its applicability across various domains. It includes an enhanced mid-range core with 49 instructions, 16 stack levels and a 32 MHz internal oscillator that ensures smooth and rapid processing capabilities. The presence of a 10-bit ADC, two comparators, and multiple communication interfaces like I2C, SPI, and EUSART further add to its robustness. Additionally, the device supports advanced peripherals such as PWM outputs, programmable 'wake-up' on input changes, and a range of safety features including Brown-out Reset and Watchdog Timer.