PIC16F1513T-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1513T-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Published :
Data Converter :
A/D 17x10b
Oscillator Type :
Internal
Number of Terminations :
28
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Watchdog Timer :
yes
Base Part Number :
PIC16F1513
Number of Pins :
28
Base Product Number :
PIC16F1513
Memory Type :
Flash
RAM Size :
256 x 8
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Core Architecture :
PIC
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Type :
Flash
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Max Operating Temperature :
85 °C
Min Operating Temperature :
-40 °C
Supplier Device Package :
28-SSOP
Package :
Tape and Reel (TR)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Programmable I/O :
25
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Bit Size :
8
Series :
PIC® XLP™ 16F
Max Power Dissipation :
800mW
Data Bus Width :
8B
Memory Size :
7kB
Microchip
Data Converters :
A/D 17x10b
Core Processor :
PIC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supply Current-Max :
2.1mA
Power Supplies :
2.5/5V
Number of I/O :
25
Tradename :
Radiation Hardening :
No
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Device Core :
Speed :
20MHz
Number of I/Os :
25 I/O
Mounting Type :
Surface Mount
Min Supply Voltage :
2.3 V
Number of ADC Channels :
17 Channel
Product :
MCU
Core Size :
8-Bit
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Mounting Style :
SMD/SMT
Frequency :
20MHz
Mount :
Surface Mount
EEPROM Size :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
CPU Family :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Timers/Counters :
3
RoHS :
Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ROM (words) :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Max Frequency :
20 MHz