PIC16F1454-I/SL
Mfr.Part #
PIC16F1454-I/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of SPI Channels :
1
Nominal Supply Current :
350μA
Length :
8.65mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
SMD/SMT
RAM Size :
1K x 8
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
Product :
MCU
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Series :
PIC® XLP™ 16F
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Memory Size :
14kB
Number of UART Channels :
DMA Channels :
No
Package :
Tube
Packaging :
Tube
Number of Pins :
14
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
DAC Channels :
No
Number of I/O :
8
Interface Type :
USB
Mount :
Surface Mount
CPU Family :
PIC
Bit Size :
8
Oscillator Type :
Internal
Width :
6mm
Microchip
Program Memory Type :
Flash
Supplier Device Package :
14-SOIC
Number of Timers/Counters :
3
EEPROM Size :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
RoHS :
Details
Terminal Form :
Gull wing
Number of I2C Channels :
1
Height :
1.5mm
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Frequency :
48MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of PWM Channels :
2
Device Core :
PIC
Speed :
48MHz
Terminal Position :
Dual
MSL :
MSL 1 - Unlimited
JESD-609 Code :
e3
Instruction Set Architecture :
RISC
Typical Operating Supply Voltage :
2.3 → 5.5 V
Address Bus Width :
Published :
Package Type :
SOIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Radiation Hardening :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Dimensions :
8.65 x 6 x 1.5mm
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Ethernet Channels :
Number of Terminations :
14
Tradename :
Family Name :
PIC16F
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Base Part Number :
PIC16F1454
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Product Status :
Active
Data Converters :
REACH SVHC :
No SVHC
Pin Count :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ROHS3 Compliant
Number of I/Os :
11 I/O
Qualification :
AEC-Q100
Number of Programmable I/O :
11
Base Product Number :
PIC16F1454
Supply Voltage :
3V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
PIC16F1454-I/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1454-I/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:14, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F1454, PIC16F1454-I/SL pinout, PIC16F1454-I/SL datasheet PDF, PIC16F1454-I/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1454-I/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.