PIC16CE625-20/P
Mfr.Part #
PIC16CE625-20/P
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP
Microcontrollers
Tradename :
PIC
Memory Type :
OTP
Base Part Number :
PIC16CE625
Number of I/Os :
Packaging :
Tube
PWM Channels :
No
Max Operating Temperature :
70 °C
Product Status :
Active
Supply Current-Max :
7.5mA
ROM (words) :
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of Pins :
18
Microchip
Program Memory Type :
OTP
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Max Power Dissipation :
1W
CPU Family :
PIC® 16C
Terminal Position :
Dual
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
3.5kB
Bit Size :
8
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of I/O :
13
Pin Count :
18
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Length :
22.8mm
Height :
3.3 mm
Number of Timers/Counters :
1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Height Seated (Max) :
4.32mm
Number of Programmable I/O :
Frequency :
20MHz
Minimum Operating Temperature :
0 C
Product :
MCU
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Lead Free :
Lead Free
Mounting Style :
Through Hole
Has ADC :
No
Power Supplies :
5V
Min Supply Voltage :
3 V
Device Core :
Brand :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Min Operating Temperature :
0 °C
Radiation Hardening :
Supply Voltage :
5V
1 (Unlimited)
RoHS :
Compliant
Base Product Number :
PIC16CE625
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Supply Voltage :
5.5 V
Core Processor :
Access Time :
20 μs
Terminal Pitch :
2.54mm
Speed :
20MHz
Number of Terminations :
Supplier Device Package :
18-PDIP
yes
DMA Channels :
Width :
6.35 mm
JESD-609 Code :
e3
Core Size :
8-Bit
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DAC Channels :
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Package :
Tube
Core Architecture :
Data Converters :
On Chip Program ROM Width :
14
Max Frequency :
20 MHz
RAM Size :
128 x 8
Datasheets
PIC16CE625-20/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625-20/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16CE625, Number of Pins:18, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Terminations:18, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16CE625-20/P pinout, PIC16CE625-20/P datasheet PDF, PIC16CE625-20/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625-20/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.