PIC16CE623T-20E/SS
Mfr.Part #
PIC16CE623T-20E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP
No
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Form :
Gull wing
1 (Unlimited)
Supply Current-Max :
7.5mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bit Size :
8
Length :
7.2mm
Base Part Number :
PIC16CE623
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of Terminations :
20
Pbfree Code :
128 x 8
Pin Count :
20
Core Architecture :
PIC
Min Supply Voltage :
3 V
DMA Channels :
No
Number of Programmable I/O :
13
Power Supplies :
5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
On Chip Program ROM Width :
14
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Surface Mount :
Frequency :
20MHz
ROM (words) :
512
PIC® 16C
Terminal Position :
Dual
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Access Time :
20 μs
Speed :
20MHz
Number of I/Os :
Supplier Device Package :
20-SSOP
Max Power Dissipation :
1W
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Max Supply Voltage :
5.5 V
RAM Size :
96 x 8
Memory Size :
512B
Package :
Tape and Reel (TR)
Memory Type :
EPROM
RoHS :
Compliant
PWM Channels :
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Product Status :
Obsolete
Published :
DAC Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
CPU Family :
Has ADC :
Max Operating Temperature :
125 °C
Base Product Number :
PIC16CE623
Number of Pins :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Frequency :
20 MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Supply Voltage :
5V
Core Size :
8-Bit
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE623T-20E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16CE623, Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, PIC16CE623T-20E/SS pinout, PIC16CE623T-20E/SS datasheet PDF, PIC16CE623T-20E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE623T-20E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16CE623T-20E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE623T-20E/SS Overview
PIC16CE623T-20E/SS Features
  • 8-bit CMOS technology for low-power consumption
  • 896 bytes of OTP memory for program storage
  • 20-pin SSOP package for reduced size and weight
  • Wide operating voltage range (2.0V to 5.5V) accommodating diverse power sources