PIC16C77-10/L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C77-10/L
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44PLCC
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Oscillator Type :
External
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
5V
On Chip Program ROM Width :
14
Terminal Pitch :
1.27mm
PWM Channels :
yes
Number of ADC Channels :
8 Channel
Package :
Tube
CPU Family :
PIC
Width :
16.59 mm
DMA Channels :
No
Bit Size :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Bus Width :
8B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Program Memory Type :
OTP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ROM (words) :
8192
Surface Mount :
yes
Number of Pins :
44
Microchip
Watchdog Timer :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Has ADC :
Power Supplies :
5V
RAM Size :
368 x 8
Product :
MCU
Number of Terminations :
44
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
14kB
Core Size :
8-Bit
Number of I/Os :
33 I/O
Product Status :
Active
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
PIC16C77
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Minimum Operating Temperature :
0 C
Device Core :
PIC
Data Converter :
A/D 8x8b
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
EEPROM Size :
RoHS :
Details
Supply Current-Max :
5mA
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Factory Lead Time :
21 Weeks
Access Time :
10 μs
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Number of I/O :
33
Max Power Dissipation :
1W
Data Converters :
A/D 8x8b
Packaging :
Tube
Terminal Position :
QUAD
Brand :
JESD-609 Code :
e3
Tradename :
Terminal Form :
J BEND
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
Height :
3.87 mm
Series :
PIC® 16C
Mounting Style :
SMD/SMT
Core Processor :
Pbfree Code :
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Frequency :
10MHz
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Speed :
10MHz
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Base Product Number :
PIC16C77
Height Seated (Max) :
4.572mm
DAC Channels :
Length :
16.5862mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA