PIC16C72A-20E/SO
Mfr.Part #
PIC16C72A-20E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Part Number :
PIC16C72A
Supply Voltage :
5V
Number of I/O :
22
Package :
Tube
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Speed :
20MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
28
Data Converters :
A/D 5x8b
Interface :
I2C, SPI, SSP
Number of Terminations :
28
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Terminal Form :
Gull wing
Frequency :
20MHz
Power Supplies :
5V
CPU Family :
PIC
Height Seated (Max) :
2.64mm
Core Processor :
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Power Dissipation :
1W
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Data Converter :
A/D 5x8b
Memory Type :
EPROM
Published :
Product Status :
Obsolete
Supply Current-Max :
20mA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Base Product Number :
PIC16C72
Packaging :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
PWM Channels :
Connectivity :
I2C, SPI
Lead Free
Terminal Pitch :
1.27mm
Supplier Device Package :
28-SOIC
Datasheets
PIC16C72A-20E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C72A-20E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16C72A, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16C72A-20E/SO pinout, PIC16C72A-20E/SO datasheet PDF, PIC16C72A-20E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C72A-20E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C72A-20E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C72A-20E/SO Overview
PIC16C72A-20E/SO Features
The PIC16C72A-20E/SO offers a plethora of features tailored for demanding applications. It operates at up to 20 MHz, providing rapid processing capabilities for time-sensitive tasks. The device includes 128 bytes of RAM, enhancing its ability to handle active data manipulation. Enhanced features such as an 8-level deep hardware stack and a versatile set of peripherals including USART, SPI, and I²C interfaces, ensure comprehensive connectivity and integration options. Additionally, its low power consumption makes it suitable for battery-operated applications, ensuring optimal performance with minimal power drain.