PIC16C642T-10E/SO
Mfr.Part #
PIC16C642T-10E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Microcontrollers
DMA Channels :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Terminal Pitch :
1.27mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage :
5V
Number of Programmable I/O :
33
Memory Size :
7kB
Number of I/O :
22
Connectivity :
Height Seated (Max) :
2.642mm
Speed :
10MHz
Access Time :
10 μs
Frequency :
10MHz
Max Power Dissipation :
1W
Base Part Number :
PIC16C642
DAC Channels :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
8B
Memory Type :
EPROM
EEPROM Size :
PWM Channels :
Bit Size :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Has ADC :
Pin Count :
28
Base Product Number :
PIC16C642
Supplier Device Package :
28-SOIC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Data Converters :
Product Status :
Obsolete
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V