PIC16C620A-20E/P
Mfr.Part #
PIC16C620A-20E/P
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP
Frequency :
20MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Memory Type :
EPROM
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
4.32mm
Memory Size :
512B
Package :
Tube
Program Memory Type :
OTP
Access Time :
20 μs
Number of Terminations :
18
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
2.54mm
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Data Converters :
Power Supplies :
3.3/5V
DMA Channels :
Supply Current-Max :
7mA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
8B
ROM (words) :
512
Has ADC :
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
5V
Radiation Hardening :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supplier Device Package :
18-PDIP
Speed :
20MHz
Max Power Dissipation :
1W
RAM Size :
96 x 8
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Base Part Number :
PIC16C620A
Number of I/O :
13
Base Product Number :
PIC16C620
Series :
PIC® 16C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V