PIC16C54T-10/SS
Mfr.Part #
PIC16C54T-10/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP
Supplier Device Package :
20-SSOP
Product Status :
Obsolete
Number of Pins :
20
Max Power Dissipation :
800mW
Length :
7.2mm
Gull wing
Terminal Pitch :
0.65mm
DMA Channels :
Radiation Hardening :
On Chip Data RAM Width :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RAM (words) :
25
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Frequency :
10MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
20
EEPROM Size :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of I/O :
12
Base Part Number :
PIC16C54
Base Product Number :
PIC16C54
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Access Time :
10 μs
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
RAM Size :
25 x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Speed :
40 MHz
PWM Channels :
Datasheets
PIC16C54T-10/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54T-10/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16C54, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16C54T-10/SS pinout, PIC16C54T-10/SS datasheet PDF, PIC16C54T-10/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54T-10/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C54T-10/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54T-10/SS Overview
PIC16C54T-10/SS Features
  • 8-bit CMOS technology which provides low power consumption alongside high performance.
  • 768 bytes of OTP memory for secure, non-volatile storage of the application code.
  • Operating voltage ranging from 2.5V to 5.5V, which allows for versatility in different power environments.