PIC12LF1822-I/SN
Mfr.Part #
PIC12LF1822-I/SN
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
EEPROM Size :
256 x 8
Data Converter :
A/D 4x10b; D/A 1x5b
CPU Family :
PIC
Pbfree Code :
yes
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of UART Channels :
Frequency :
32MHz
Package :
Tube
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Width :
3.9mm
No
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Length :
4.9mm
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Family Name :
PIC12F
Microchip
No
Device Core :
8
Qualification :
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Ethernet Channels :
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Terminal Form :
Gull wing
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product :
MCU
Memory Size :
3.5kB
Data Converters :
A/D 4x10b, D/A 1x5b
Series :
PIC® XLP™ 12F
Number of I/O :
6
Number of SPI Channels :
1
Height :
1.5mm
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Max Power Dissipation :
800mW
RAM Size :
128 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
PIC12LF1822
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Core Size :
8-Bit
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Data Bus Width :
8B
Tradename :
Number of I/Os :
6 I/O
Factory Lead Time :
12 Weeks
Speed :
32MHz
RoHS :
Details
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 3.6 V
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of ADC Channels :
4
Number of I2C Channels :
1
Base Part Number :
PIC12LF1822
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
REACH SVHC :
No SVHC
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Pins :
Supply Voltage :
2.3V
Watchdog Timer :
Dimensions :
4.9 x 3.9 x 1.5mm
Number of Timers/Counters :
3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA