PIC12HV609-I/P
Mfr.Part #
PIC12HV609-I/P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP
Stock
470
In Stock :
470
No
Supply Current-Max :
3.4mA
Interface Type :
RS-232, USB
Length :
10.16mm
Brand :
Watchdog Timer :
yes
Interface :
RS-232, USB
Mounting Type :
Through Hole
Product :
MCU
Number of Timers/Counters :
2
Radiation Hardening :
Packaging :
Tube
Max Power Dissipation :
800mW
Density :
14 kB
Has ADC :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Series :
PIC® 12F
Base Product Number :
PIC12HV609
REACH SVHC :
No SVHC
DAC Channels :
Mount :
Through Hole
Number of I/Os :
5 I/O
Speed :
20MHz
Number of I/O :
5
Data Converters :
Microchip
Qualification :
Data Bus Width :
8B
Height :
4.953mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5V
Width :
7.112mm
Program Memory Type :
Flash
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Frequency :
20MHz
Lead Free :
Lead Free
RAM Size :
64 x 8
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Core Processor :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5V
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Supply Voltage :
4.5V
JESD-609 Code :
e3
MSL :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
2006
Package :
Tube
RoHS :
Details
Connectivity :
ECCN Code :
EAR99
EEPROM Size :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Memory Size :
1.8kB
Tradename :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Style :
Pbfree Code :
yes
Termination :
Supplier Device Package :
8-PDIP
Base Part Number :
PIC12HV609
Datasheets
PIC12HV609-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC12HV609-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC12HV609, PIC12HV609-I/P pinout, PIC12HV609-I/P datasheet PDF, PIC12HV609-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC12HV609-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.