PHPT610030PKX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHPT610030PKX
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Datasheet
Download
Description
TRANS 2PNP 100V 3A 8LFPAK
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays
Number of Terminations :
6
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Transistor Element Material :
SILICON
Power - Max :
1.25W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
Published :
Transition Frequency :
125MHz
Pin Count :
8
Transistor Application :
SWITCHING
Operating Temperature :
175°C TJ
Package / Case :
SOT-1205, 8-LFPAK56
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
150 @ 500mA 10V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
100V
Number of Elements :
2
Terminal Form :
Gull wing
Max Power Dissipation :
1.25W
Polarity/Channel Type :
PNP
Max Collector Current :
3A
Transistor Type :
2 PNP (Dual)
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Case Connection :
COLLECTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
360mV @ 200mA, 2A
Max Breakdown Voltage :
100V
Frequency - Transition :
125MHz
Configuration :
SEPARATE, 2 ELEMENTS
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
360mV