PHP75NQ08T,127
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHP75NQ08T,127
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 75V 75A TO220AB
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
DS Breakdown Voltage-Min :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
157W Tc
Published :
Case Connection :
DRAIN
Drain-source On Resistance-Max :
0.013Ohm
Vgs (Max) :
±20V
Number of Elements :
1
Transistor Application :
SWITCHING
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Series :
TrenchMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A Tc
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
40nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
75V
Qualification Status :
Not Qualified
Avalanche Energy Rating (Eas) :
120 mJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
13m Ω @ 25A, 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
240A
FET Type :
N-Channel
Terminal Position :
Single
Pin Count :
3
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin
Package / Case :
TO-220-3
Number of Terminations :
3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
75A
Surface Mount :
No
Transistor Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1985pF @ 25V
ECCN Code :
EAR99
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Datasheets
PHP75NQ08T,127
NXP Semiconductors PHP75NQ08T,127
N-Channel Tube 13m Ω @ 25A, 10V ±20V 1985pF @ 25V 40nC @ 10V 75V TO-220-3
PHP75NQ08T,127 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 120 mJ.A device's maximum input capacitance is 1985pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its drain current is 75A, and it is the maximum continuous current the device can conduct.Its maximum pulsed drain current is 240A, which is also its maximum rating peak drainage current.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 75V.To operate this transistor, you need to apply a 75V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
PHP75NQ08T,127 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 120 mJ
based on its rated peak drain current 240A.
a 75V drain to source voltage (Vdss)