PHG.4B.348.CLLD15
Mfr.Part #
PHG.4B.348.CLLD15
Description
CONN RCPT FMALE 48P SOLDER CUP
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Feature :
Backshell
Diameter :
26mm
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
4B
Brass, Chrome
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Positions :
48
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
1.5A
Cable Opening :
0.535 ~ 0.591 (13.60mm ~ 15.00mm)
Shell Size - Insert :
348
Contact Style :
Socket
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Length :
69mm
Datasheets
PHG.4B.348.CLLD15
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 48 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.4B.348.CLLD15 Overview
PHG.4B.348.CLLD15 Features
4B series
PHG.4B.348.CLLD15 Applications
There are a lot of LEMO
PHG.4B.348.CLLD15 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER