PHG.00.302.CLLD22Z
Mfr.Part #
PHG.00.302.CLLD22Z
Description
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Gender :
FEMALE
Series :
00B
Termination :
Solder Cup
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
34mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.055 ~ 0.087 (1.40mm ~ 2.20mm)
Shell Material :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
5A
Shell Size - Insert :
302
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Backshell
Color :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
2
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Diameter :
6.8mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Chrome
Contact Material :
Bronze
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Style :
Socket
Ratings :
IP50
Mount :
Free Hanging
Orientation :
G
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.00.302.CLLD22Z Overview
PHG.00.302.CLLD22Z Features
00B series
PHG.00.302.CLLD22Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.00.302.CLLD22Z Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER