PHG.00.302.CLLD17Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHG.00.302.CLLD17Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Diameter :
6.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
G
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Material :
Bronze
Gender :
FEMALE
Series :
00B
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Cable Opening :
0.067 (1.70mm)
Shell Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
302
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Chrome
Feature :
Backshell
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
34mm
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Current Rating :
5A
Ratings :
IP50
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.00.302.CLLD17Z Overview
PHG.00.302.CLLD17Z Features
00B series
PHG.00.302.CLLD17Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.00.302.CLLD17Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER