PHG.3K.316.CLLC85Z
Mfr.Part #
PHG.3K.316.CLLC85Z
Description
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
Polyetheretherketone (PEEK)
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
16
Series :
3k
Shell Size - Insert :
316
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Packaging :
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Contact Material :
Bronze
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Backshell
Current Rating :
8A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Silver
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.3K.316.CLLC85Z Overview
PHG.3K.316.CLLC85Z Features
3K series
PHG.3K.316.CLLC85Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.3K.316.CLLC85Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER