PHG.3K.303.CYMC95
Mfr.Part #
PHG.3K.303.CYMC95
Description
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Current Rating :
25A
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
303
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Cable Opening :
0.358 ~ 0.374 (9.10mm ~ 9.50mm)
Series :
3k
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
3
59.0μin 1.50μm
Datasheets
PHG.3K.303.CYMC95
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.3K.303.CYMC95 Overview
PHG.3K.303.CYMC95 Features
3K series
PHG.3K.303.CYMC95 Applications
There are a lot of LEMO
PHG.3K.303.CYMC95 Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER