PHG.3B.740.CJLD92
Mfr.Part #
PHG.3B.740.CJLD92
Description
CONN RCPT FMALE 12P SOLDER CUP
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
740
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
Number of Positions :
12
Termination :
Solder Cup
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
5.5A
Datasheets
PHG.3B.740.CJLD92
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.3B.740.CJLD92 Overview
PHG.3B.740.CJLD92 Features
3B series
PHG.3B.740.CJLD92 Applications
There are a lot of LEMO
PHG.3B.740.CJLD92 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER