PHG.3B.316.CYMM52
Mfr.Part #
PHG.3B.316.CYMM52
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Diameter :
19mm
Current Rating :
8A
Number of Positions :
16
Length :
54.5mm
Shell Size - Insert :
316
Gender :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Termination :
Crimp
Datasheets
PHG.3B.316.CYMM52
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.3B.316.CYMM52 Overview
PHG.3B.316.CYMM52 Features
3B series
PHG.3B.316.CYMM52 Applications
There are a lot of LEMO
PHG.3B.316.CYMM52 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER