PHG.3B.308.CYMD10
Mfr.Part #
PHG.3B.308.CYMD10
Description
CONN RCPT FMALE 8POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
13A
IP50 - Dust Protected
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions :
8
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
308
Length :
54.5mm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Number of Contacts :
1
Diameter :
19mm
Push-Pull
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Cable Opening :
0.362 ~ 0.394 (9.20mm ~ 10.00mm)
Datasheets
PHG.3B.308.CYMD10
LEMO PHG.3B.308.CYMD10
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.3B.308.CYMD10 Overview
PHG.3B.308.CYMD10 Features
3B series
PHG.3B.308.CYMD10 Applications
There are a lot of LEMO
PHG.3B.308.CYMD10 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER