PHG.3B.306.CLLD92Z
Mfr.Part #
PHG.3B.306.CLLD92Z
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Number of Positions :
6
Current Rating :
17A
Termination :
Solder Cup
Ratings :
IP50
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Style :
Socket
Gender :
FEMALE
Length :
54.5mm
Series :
3B
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
Shell Size - Insert :
306
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Chrome
Diameter :
19mm
Bronze
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.3B.306.CLLD92Z Overview
PHG.3B.306.CLLD92Z Features
3B series
PHG.3B.306.CLLD92Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.3B.306.CLLD92Z Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER