PHG.3B.303.CLLM52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHG.3B.303.CLLM52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
3
Length :
54.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
G
Packaging :
Bulk
Diameter :
19mm
Gender :
FEMALE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Solder Cup
Feature :
Backshell
Contact Material :
Bronze
Contact Style :
Socket
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
303
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Finish :
Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Brass
Current Rating :
25A
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Series :
3B
Datasheets
PHG.3B.303.CLLM52Z
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.3B.303.CLLM52Z Overview
PHG.3B.303.CLLM52Z Features
3B series
PHG.3B.303.CLLM52Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.3B.303.CLLM52Z Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER