PHG.3B.302.CLLD92Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHG.3B.302.CLLD92Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
35A
Shell Finish :
Chrome
Shell Size - Insert :
302
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Termination :
Solder Cup
Packaging :
Bulk
Diameter :
19mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Color :
Silver
Shell Material :
Brass
Feature :
Backshell
Number of Positions :
2
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
G
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Length :
54.5mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Gender :
FEMALE
Ratings :
IP50
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Socket
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
3B
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Bronze
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.3B.302.CLLD92Z Overview
PHG.3B.302.CLLD92Z Features
3B series
PHG.3B.302.CLLD92Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.3B.302.CLLD92Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER