PHG.2T.514.CYMC75Z
Mfr.Part #
PHG.2T.514.CYMC75Z
Description
CABLE MOUNT RECEPTACLE CAT6
Stock
10
In Stock :
10
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Primary Material :
Metal
Orientation :
G
Voltage Rating :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Brand :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Product Status :
Active
Termination :
Solder Cup
Shell Size, MIL :
Shielded
Package :
Bulk
Features :
Shell Size - Insert :
514
Tradename :
T Series
Cable Opening :
0.280" ~ 0.295" (7.10mm ~ 7.50mm)
Number of Positions :
14
Base Product Number :
PHG.2T
Series :
2T
Current Rating (Amps) :
Polyetheretherketone (PEEK)
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Finish :
Chrome
Mounting Feature :
Material Flammability Rating :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Applications :
Contact Finish Thickness - Mating :
RoHS :
Details
LEMO PHG.2T.514.CYMC75Z
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PHG.2T.514.CYMC75Z Overview
PHG.2T.514.CYMC75Z Features
2T series
PHG.2T.514.CYMC75Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.2T.514.CYMC75Z Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER