PHG.2K.318.CLLC55Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHG.2K.318.CLLC55Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 18P SOLDER CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
Bronze
Cable Opening :
0.201 ~ 0.217 (5.10mm ~ 5.50mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Brass
Current Rating :
5.5A
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Termination :
Solder Cup
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Feature :
Backshell
Series :
2k
Shell Finish :
Chrome
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Silver
Orientation :
G
Number of Positions :
18
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
318
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.2K.318.CLLC55Z Overview
PHG.2K.318.CLLC55Z Features
2K series
PHG.2K.318.CLLC55Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.2K.318.CLLC55Z Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER