PHG.2K.308.CYMK10Z
Mfr.Part #
PHG.2K.308.CYMK10Z
Description
CONN RCPT FMALE 8POS GOLD CRIMP
Polyetheretherketone (PEEK)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Feature :
Number of Positions :
8
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Size - Insert :
308
Current Rating (Amps) :
10A
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Fastening Type :
Push-Pull
Cable Opening :
0.378 ~ 0.394 (9.60mm ~ 10.00mm)
Bronze
Packaging :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.2K.308.CYMK10Z Overview
PHG.2K.308.CYMK10Z Features
2K series
PHG.2K.308.CYMK10Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.2K.308.CYMK10Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER