PHG.2K.304.CYMK10
Mfr.Part #
PHG.2K.304.CYMK10
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.378 ~ 0.394 (9.60mm ~ 10.00mm)
Shell Size - Insert :
304
Number of Positions :
4
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating :
15A
Polyetheretherketone (PEEK)
Feature :
Chrome
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PHG.2K.304.CYMK10
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.2K.304.CYMK10 Overview
PHG.2K.304.CYMK10 Features
2K series
PHG.2K.304.CYMK10 Applications
There are a lot of LEMO
PHG.2K.304.CYMK10 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER