PHG.2K.303.CYPK10
Mfr.Part #
PHG.2K.303.CYPK10
Description
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Gold
Packaging :
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Chrome
Feature :
Backshell
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
17A
Number of Positions :
3
Shell Size - Insert :
303
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Brass
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Orientation :
G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Cable Opening :
0.378 ~ 0.394 (9.60mm ~ 10.00mm)
Termination :
Crimp
Datasheets
PHG.2K.303.CYPK10
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.2K.303.CYPK10 Overview
PHG.2K.303.CYPK10 Features
2K series
PHG.2K.303.CYPK10 Applications
There are a lot of LEMO
PHG.2K.303.CYPK10 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER