PHG.2K.302.CYMC60Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHG.2K.302.CYMC60Z
Manufacturer
LEMO
Description
LKR KEYG 2C CHR 6.0MM C BR
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
2
Color :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Shell Material :
Brass
Contact Material :
Bronze
Package :
Bulk
Series :
2k
Product Status :
Active
Cable Opening :
0.220" ~ 0.236" (5.60mm ~ 6.00mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
25A
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Size, MIL :
Mounting Feature :
Shell Finish :
Chrome
Applications :
Shielding :
Shielded
Voltage Rating :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
G
Features :
Backshell
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
302
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PHG.2K.302.CYMC60Z Overview
PHG.2K.302.CYMC60Z Features
2K series
PHG.2K.302.CYMC60Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.2K.302.CYMC60Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER